Antik Myra toplantı alanı ortaya çıkarıldı

Antalya ili Demre ilçesinin güneyindeki arkeolojik kazılar sırasında 2.400 yıllık toplantı alanı bulunmuştur.

Antik Myra toplantı alanı ortaya çıkarıldı
Antik Myra toplantı alanı ortaya çıkarıldı Admin
Bu içerik 254 kez okundu.

 

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü başkanlığındaki Profesör Nevzat Çevik, 2009 yılından beri devam eden Myra-Andriake kazıları, bölgedeki en eski toplantı yapısını keşfetti. 

Klasik Çağ'a kadar uzanan yapı, Myra'nın uçurumlarının tepesinde yer alır, Çevik dedi. 

“2009'dan beri yapının küçük bir bölümünü gözlemledim ve bunun bir toplantı yapısı olduğunu düşündüm. Bitkiler ve enkazlar, kapsamlı çalışmalardan sonra sahadan çıkarıldı. Plan, dönem ve işlev üzerinde çalıştık ”diye ekledi. 

Çevik, yaptıkları Myra-Andriake kazıları boyunca, buluşmanın gerçekleştirdikleri en heyecan verici bulgu olduğunu söyledi.

Klasik Çağ'dan bir buluşma yapısı olduğunu öğrendiklerinde şaşırdıklarını söyledi. 

“Myra akropolündeki bu toplantı alanı, yerden 300 metre yükseklikte uçurumların tepesinde bulunuyor. Her gün yapıya tırmandık ”diye ekledi. 

Ancak Çevik'e göre, Klasik Çağ'da meclis yapıları yoktu. 

“Bu yüzden şaşırdık. Bu bir montaj yapısı değildi. Görünüşe göre, bu, insanların bir araya geldiği festivaller ve benzer olaylar için bir alan olarak kullanıldı. Oturma alanı hariç 24x6,5 metre yapı, Klasik Çağ ve Ortaçağ'da mevcuttu ”dedi. 

“Yapıdaki aramalar ve sondajlardan sonra, iki ana faz ve ara fazlar bulunmuştur. Klasik Çağ'da 4. yüzyıla tarihlenen ve ikincisi Orta Çağ'daydı. İlk aşamada, yapının alt kısımlarının ana kayalar oyulduktan sonra yapıldığı ve kereste konstrüksiyonunun birçok bölümünün izlerinden görüldüğü gibi duvarların blok taşlarla kısmen kaldırıldığı görülmüştür. Doğu kesimindeki kaya nişlerinin ve önlerindeki platformun alan için bir sunak olarak hizmet verdiğini tespit ettik. Bulgular ışığında yer ve ölçümler verilerek, yapının Klasik Çağ'da ölülerin dini amaçlı veya defin törenleri için kullanıldığını fark ettik ”diye ekledi. 

Çevik, Klasik Çağ'da Anadolu'da benzer alanların var olduğunu ancak bunun bölgedeki ilk örnek olduğunu söyledi. 

“Myra, Klasik Çağdaki en önemli metropollerden biriydi. 110 kaya mezarına ve muhteşem yazıtlara ev sahipliği yapmaktadır. Likya'nın en kaliteli klasik kaya mezarlarına sahiptir. Myra'da sosyal ve dini yaşamın zamanın mimarisini etkilemesi, önemli bir bilimsel karanlığı aydınlatmıştır ”diye ekledi.

 

myra antik antalya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Osmanlıspor Gazişehir Gaziantep Play-off Rövanş maçı ne zaman saat kaçta ve hangi kanalda?
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı
Aziz Behich Medipol Başakşehir'le Anlaştı