Antik Magarsus'ta kazılar devam ediyor

Antik kenti Magarsus güney eyaleti arkeolojik çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan, Adana kazı tamamlandığında, tarihine ışık tutacaktır.

Antik Magarsus'ta kazılar devam ediyor
Antik Magarsus'ta kazılar devam ediyor Admin
Bu içerik 380 kez okundu.

 

Magarsus'taki kazılar 2013 yılında Kültürel Miras ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Sirkülasyon Sermayesi İşletmesi'nin maddi desteği ile başlatılmış olup, Adana Kültür İl Müdürlüğü ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile işbirliği içinde devam etmektedir. Çukurova Üniversitesi arkeoloji bölümü. 

Karataş ilçesinde deniz kenarında, şehir merkezine 49 kilometre uzaklıkta bulunan şehir, Atina Kralı Büyük İskender'in Pers Kralı Darius ile savaşa gitmeden önce bir hayvanı feda ettiği Atina Tapınağı'ndaki Magarsia kız kardeşlerinin ismini almıştır. . 

150 metre yüksekliğinde ve 30 metre genişliğindeki deniz manzaralı antik tiyatronun, 4 bin kişilik bir kapasiteye sahip olduğu tahmin ediliyor ve 2.500 yıl sonra iş tamamlandığında kültür ve sanat etkinliklerine hizmet edecek. 

Magarsus antik kenti 

Antik kenti Magarsus şehrin adı paralarında, Helenistik, Roma, Bizans devirlerine resmi belgelerde Mallus olarak bilinir MÖ beşinci ve dördüncü yüzyıla kadar uzanıyor. 

Antik yazar Strabon'a göre şehir, Truva Savaşı'ndan sonra bölgeye gelen Mopsos ve Amphilochos tarafından kuruldu. 

Daha sonra, Amphilochos ve Mopsos arasında bir güç mücadelesi başladı, ancak bu mücadele sırasında ikisi öldü. Cesetleri kentte iki farklı yere gömüldü. 

Athena Magarsia tapınağı antik kenti Magarsus Helenistik çağda Akdeniz'de en önemli kehanet merkezlerinden biriydi. 

Eski Yunanlıların egemenliği altında olan kent, daha sonra Büyük İskender'in Pers Kralı Darius'u MÖ 333'te Issos'ta yendikten ve antik kenti yönetmeye başlayana kadar Persler tarafından yönetildi . 

1800 yıl önce yaşamış olan eski coğrafyacı Arianos, Büyük İskender'in bölgeye geldiğinde, antik tiyatronun 200 metre uzağında bulunan Athena Magarsia Tapınağı'nı ziyaret edip Mallus'a taşındığını belgeliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yeni otobüs hatları 23 Ağustos'ta hizmete giriyor
Yeni otobüs hatları 23 Ağustos'ta hizmete giriyor
Denizli'de 19 Yeni Otobüs Hattı Açıldı
Denizli'de 19 Yeni Otobüs Hattı Açıldı