Ankara Riyad'ı Kaşıkçı davasında işbirliği yapmaya çağırdı

Türkiye'nin iletişim direktörü 7 Eylül'de Suudi yetkilileri gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın idamına ilişkin "Türkiye'de devam eden cinayet soruşturmasında işbirliği yapmaya" çağırdı.

Ankara Riyad'ı Kaşıkçı davasında işbirliği yapmaya çağırdı
Ankara Riyad'ı Kaşıkçı davasında işbirliği yapmaya çağırdı Admin
Bu içerik 3099 kez okundu.

 

7 Eylül'de Riyad'da bir Suudi mahkemesi, yaklaşık iki yıl önce ülkesinin İstanbul'daki konsolosluğunda öldürülmesinin ardından Kaşıkçı cinayet davasında sekiz kişiyi mahkum etti.

Fahrettin Altun Twitter'da "Gazeteci Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Krallığın konsolosluğundaki infazına ilişkin nihai kararın Türkiye ve uluslararası toplumun beklentilerini karşılayamadığını" söyledi.

KSA'daki yasal işlemlerin güvenilirliği konusunda şüphe uyandıran yerel işbirlikçilerin olup olmadığını, onun ölmesini isteyen Kaşıkçı'nın vücuduna ne olduğunu hala bilmiyoruz. "

Altun, "Türkiye sınırları içinde işlenen Cemal Kaşıkçı cinayetini aydınlatmanın ve adaleti sağlamanın hukuki ve vicdani bir zorunluluk olduğunu" kaydetti.

"Gelecekte benzer zulümlerin önlenmesini sağlamanın tek yolu budur."

Yarı resmi Al-Arabiya TV kanalı, beş kişinin 20 yıl hapis cezasına çarptırıldığını, diğer üç kişinin ise yedi ila 10 yıl arasında hapis cezasına çarptırıldığını bildirdi.

The Washington Post'ta köşe yazarı olan Khashoggi, 2 Ekim 2018'de ülkenin İstanbul'daki konsolosluğuna girdikten kısa bir süre sonra bir Suudi ajanlar grubu tarafından öldürüldü ve parçalandı.

Daha önce, BM insan hakları araştırmacısı Agnes Callamard, Suudi savcının 2018'de İstanbul'da gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili kararını "üst düzey" komplocuları esirgeyen bir "adalet parodisi" olarak nitelendirmişti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi