Ankara Çayyolu Müzik Kurslarında Modern Eğitim Yöntemleri

Ankara Çayyolu Müzik Kurslarında Modern Eğitim Yöntemleri
Ankara Çayyolu Müzik Kurslarında Modern Eğitim Yöntemleri Emre
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Ankara’da Çayyolu Bölgesi’nin ilk sanat kuruluşu ve sanat akademisi olan “Ramel“, 1995 Yılında kurulmuş ve 22 yıldır sanatın Müzik, Dans, Resim, Tiyatro dallarında her yaştan sanatsevere ağırlıklı olarak Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de eğitim veriyor. Ramel, 2007 Yılından itibarense Ülkemizde sanat alanında eğitim veren kişiler konusunda yaşanan büyük boşluğu doldurmak amacıyla bir ‘Kent Enstitüsü’ olarak çalışmaya başlamış ve eğitimciler yetiştirmiş. Ramel bünyesinde eğitim verecek kişilerin lisans ve yüksek lisans düzeyindeki akademik dereceleriyle birlikte pedagojik formasyon sahibi eğitimciler haline gelmesi sağlanmış. Daha önemlisi sadece üniversitelerin sanat ile ilgili bölümlerinden mezun olup eğitimcilikle ilgisi olmayan kişilerin eğitim vermesinin Ülkemizde yarattığı sorunların çözümü için Ramel bünyesinde eğitim verecek kişiler, kent enstitüsü bakış açısıyla psiko-pedagojik bazlı hizmet içi eğitimlere tabi tutulmuş. Psikolojik ve pedagojik faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanmış Türkiye’deki ilk ve tek eğitim programı Modernize Metotlar, 2007 Yılından itibaren Ramel’in Çayyolu müzik kursu merkezinde uygulanmaya başlamış.

Öğrencilerin eğitim süreci boyunca motivasyonlarının olabilecek en üst düzeyde tutulmasını sağlayan metotlar ilk etapta uygulamaya ağırlık vererek müzisyen adayının enstrümanı ile iletişime en kısa sürede geçmesini sağlıyor bu yolla müziği öğrencinin hayatında hobi olarak veya profesyonel olarak kalıcı hale getirmeyi amaçlıyor.

Programlar şu anda tam zamanlı psikolog ve pedagoglarla destekleniyor ve Modernize Metotlar’ın Ülke çapına yayılarak daha büyük kitlelere fayda sağlaması kurumca en önemli toplumsal görev olarak görülüyor. 

Gitar Kursu almaya sıfırdan başlayan öğrenciler Hızlı Gitar Metodu ile derslere başlıyorlar. Metodun bitişiyle öğrenciler, teori ağırlıklı program Guitar Academy ve uzmanlaşma sürecini içeren alan dersleri ile eğitimlerine devam ediyorlar. Kurum gitar kursuna başvuranlara ücretsiz fiziksel yeterlilik ve yetenek analizleri uyguluyor. Çayyolu gitar kursu için Ankara’daki farklı semtlerdeki okullarından yetenek analizlerini uygulayan merkezleri ve randevu ile kayıt gerçekleştirme zorunluluğu olmaksızın randevu alarak bu analizlere herkes katılabiliyor.

Kurum, bateri, şan ve piyano kurslarında Modernize Metotlar kapsamında eğitim veriyor ve küçük yaş gruplarına faydaları nedeniyle piyano kursu alabilecek düzeydelerse bu enstrümanla müziğe başlamalarını öneriyor. Modernize Metotlar kapsamında piyano ile müzik kurslarına başlaması erken olarak değerlendirilmiş öğrencilere Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programlarına yönlendiriliyor. Bu program, dönemsel olarak renklerin öğretme teknikleri içerisinde kullanıldığı piyano eğitimlerini de bünyesinde barındırıyor. Carl Orff Yöntemi’nin içeresinde ağırlıklı haliyle perküsyon öğeleri bulunmakta. Bu nedenle Orff Yöntemi ile eş zamanlı olarak sürdürülen perküsyon ve bateri dersi öğrenciye büyük fayda sağlıyor. Boyutları küçültülerek ölçeklendirilmiş akustik baterilerle ve dijital baterilerle sağlıklı bir erken müzik eğitimi dönemi sağlanabiliyor. Pedagojik yönden değerlendirildiğinde, bu enstrümanın seçilmesiyle, çabuk sonuç veren bir enstrüman olması sayesinde, bateri kursu alan küçük yaş grubu öğrencilerinin müzik eğitiminin sürekliliği sağlanıyor. Müziğe eğitimine başlamak için yaşının küçük oluğu düşünülen öğrenciler için bu eğitimler eşsiz birer fırsat. Ayrıca bateri eğitiminin ilk safhalarında dijital bateri (davul) kullanılması bu yaş grubu öğrencileri üzerinde dijital baterinin çeşitli ekstra özellikleri sayesinde pozitif sonuçlara büyük katkı sağlıyor. Bateri dersi içerisinde küçük yaş gruplarına verilen eğitimlerde karşılaşılan genel problemlere pratik çözümler oluşturan dijital davullar ile öğrencinin dikkatinin enstrümana yoğunlaştırması kolaylıkla sağlanıyor. Zaman zaman oluşabilecek konsantrasyon eksikliklerinde, bateri eğitimcisi, yine dijital bateri üzerindeki eğlenceli ekstra fonksiyonlarla öğrencinin dikkatini toplamasını sağlayabiliyor. Erken müzik eğitimi kapsamındaki Carl Orff Yöntemi sentezli bateri/perküsyon programları, piyano eğitimine başlamadan önceki hazır bulunuşluk evresi olarak tanımlanıyor. Uygulanan yetenek analizleri sayesinde bu evreye ihtiyacın söz konusu olup olmadığı belirlenebiliyor. Yine Çayyolu piyano kursu için Ankara’daki farklı semtlerdeki okullarından yetenek analizlerini uygulayan merkezleri ve randevu alarak ücretsiz şekilde bu analizlere herkes katılabiliyor.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fatma     2018-07-22 Allah bellalarini versin elleri kırılsın inşallah
Kamil     2018-06-20 Allah Razı olsun icimdeki kuşku son buldu zararsız kucuk şeyler
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
IMF (Uluslararası Para Fonu) Nedir? Görevleri Nelerdir?
IMF (Uluslararası Para Fonu) Nedir? Görevleri Nelerdir?
Ebabil Kuşu
Ebabil Kuşu