Ankara, arama kurtarma bölgesi iddiasında

Ankara, arama kurtarma bölgesi iddiasında

Türkiye, 18 Ekim'de, Ege ve Doğu Akdeniz'deki arama ve kurtarma sorumluluk alanını genişletmesiyle ilgili bir Yunan açıklamasına karşı çıktı ve burayı "asılsız" olarak nitelendirdi.

Ankara, arama kurtarma bölgesi iddiasında
Ankara, arama kurtarma bölgesi iddiasında Admin
Bu içerik 8962 kez okundu.

 

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hami Aksoy yaptığı yazılı açıklamada , "Bugün (18 Ekim), Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki arama kurtarma sorumluluk alanının genişletilmesine ilişkin asılsız bir açıklama yaptı" dedi.

Arama kurtarma alanlarının egemenlik alanları değil, hizmet alanları olduğunu söyledi.

Aksoy, "Bu bakımdan, Yunanistan'ın karasuları dışında kalan ve sadece insan hayatını kurtarmaya ve korumaya yönelik olan bu bölgenin egemenliğinin ihlali olduğu iddiası, hukukla ilişkilendirilemez ve insani yaklaşım" dedi. .

Bunun sadece “Türkiye'nin etkin bir şekilde arama kurtarma hizmetleri sunduğu” bölgenin mevcut koşullara uyarlanması olduğunu kaydetti.

Doğu Akdeniz'de kıta sahanlığımızdaki faaliyetlerin güvenliğini sağlamak için Türkiye'nin arama kurtarma sorumluluk alanı genişletildi ”dedi.

Aksoy, Türkiye'nin denizlerdeki operasyonlarının “Yunanistan'ın siyasi saiklerinin” aksine “insani anlayışla” yürütüldüğünün altını çizdi.

"Yine de, Ege ve Doğu Akdeniz'deki iki kıyı devletinin örtüşen arama ve kurtarma sorumluluk alanlarıyla ilgili olarak Yunanistan, işbirliği ve koordinasyon için 1979 Hamburg Denizde Arama ve Kurtarma Uluslararası Sözleşmesi hükümleri doğrultusunda ısrarlı çağrılarımızı bırakmaya devam ediyor, yanıtsız ”dedi.

Yunanistan'ın bu alanların egemenlik alanları olduğunu iddia ederek insan hayatının önceliğini azalttığını kaydeden Aksoy, Atina'nın Ege Denizi'nde sığınmacılara yönelik insanlık dışı muamelesiyle bu yaklaşımı bir kez daha sergilediğini sözlerine ekledi.

Bölgede insan hayatını tehlikeye atabilecek her türlü olaya müdahale etme kabiliyetine sahip tek ülke Türkiye'dir. Yetkili, bu çerçevede arama kurtarma sorumluluk alanını genişletme adımının önemli olduğunu da sözlerine ekledi. Dünyanın en yoğun deniz ve hava trafiğine sahip olan Ege ve Doğu Akdeniz'i insan yaşamı için daha güvenli hale getiriyor.

   

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere