Ankara, ABD'nin F-35'in Türkiye'ye teslimini askıya alırsa misilleme yapmak

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy 25 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ABD'nin F-35 Ortak Strike Uçağı jetlerinin Türkiye'ye teslimatını askıya alması halinde Ankara'nın yanıt vereceğini söyledi.

Ankara, ABD'nin F-35'in Türkiye'ye teslimini askıya alırsa misilleme yapmak
Ankara, ABD'nin F-35'in Türkiye'ye teslimini askıya alırsa misilleme yapmak Admin
Bu içerik 200 kez okundu.

 

ABD Senatosu komitesinin, Lockheed Martin F-35 jetleri satın almasını engellemek için yaptığı tedbirler de dahil olmak üzere , "ABD ile olan ittifakımızın ruhuna aykırı" bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte.

“ABD'deki bazı senatörler, F-35 avcı uçaklarının ülkemize transferini önlemek için faturalar hazırladı . Bu tasarıda, F-35’in sevkıyatı Priest Brunson’un gözaltına alınmasından ve S-400’ün satın alınmasından vazgeçtiğinden kaynaklanıyor. Bunlar farklı konular. Elma ve armutları aynı sepete koymamalı ”dedi.

“Bu sadece ABD tarafından yönetilen bir program değil. Çok uluslu bir program. Herkesin yükümlülüklerini yerine getirmesini bekliyoruz” diyen Aksoy, Türkiye'nin F-35 programıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirdiğini de sözlerine ekledi .

Sözcü, ABD'nin "cevap vermemiz gerek" gibi adımları atması halinde, dedi.

Türkiye, firmalarını ABD'nin yaptırımlarından korumak için her türlü girişimi gerçekleştirecek, Aksoy ayrıca, İran'ın birçok İran ve Türk şirketine İran havayollarını hedef alan bir hamle yapmasından bir gün sonra dedi.

Bir ABD komitesi , Türkiye'nin 24 Şubat'ta Lockheed Martin F-35Joint Strike Fighter jetleri satın almasını önlemek için 716 milyar dolarlık bir savunma politikası tasarısını onayladı.

Shaheen'in ofisinden yapılan açıklamada, ABD Savunma Bakanı Andreas Brunson ve Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası ya da Demokrat Senatör Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis'in yaptığı değişiklik, Türkiye'yi F-35 programından çıkardı.

35 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilen Hıristiyan papaz Brunson bu ay Türk mahkemesinde terör ve casusluk suçlamalarını reddetti. 2016 yılından beri tutuklu yargılanıyor.

Ayrıca, Aralık 2017'de Rusya ile yaptığı anlaşmadan dolayı S-400 havadan havaya füze pilleri satın almak için NATO müttefiki Türkiye'yi rahatsız ediyor. Ankara, sistemin Suriye ve Irak'taki sınırlarında çatışmalar karşısında savunma yeteneklerini artırmasını istiyor .

Shaheen'in ofisine göre, Rus sistemini satın alma niyeti ABD yasalarına göre yaptırılabilir.

Senatör, “ Hassas F-35 uçaklarını ve teknolojisini bu uçakları vurmak için tasarlanmış bir Rus hava savunma sistemini satın alan bir ülkeye transfer etmek konusunda muazzam bir tereddüt var ” dedi.

Lockheed Martin ilk F-35 savaş uçağını 21 Haziran'da Türkiye'ye ulaştıracak.

Ankara ve Washington arasındaki ilişkiler, son aylarda Suriye'de ABD politikası ve iki ülkede Türk ve ABD vatandaşlarına karşı bir dizi yasal dava da dahil olmak üzere bir dizi konu üzerinde zorlandı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor