Alman cumhurbaşkanı, tartışmaların ardından Türk kökenli futbolcularla buluştu

Alman cumhurbaşkanı, tartışmaların ardından Türk kökenli futbolcularla buluştu

Alman Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, 19 Mayıs'ta futbolcuları Mesut Özil ve İlkay Gündoğan ile bir araya gelerek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra fotoğraflarını izleyen bir dizi açık görüşme yaptı.

Alman cumhurbaşkanı, tartışmaların ardından Türk kökenli futbolcularla buluştu
Alman cumhurbaşkanı, tartışmaların ardından Türk kökenli futbolcularla buluştu Admin
Bu içerik 581 kez okundu.

 

Satışın nedeni, çiftin her biri Erdoğan'ı kendi İngiliz futbol kulüplerinden Arsenal ve Manchester City'den imzalı bir forma sundu. Ancak, bu hareket için hem Almanya Başbakanı Angela Merkel hem de Alman Futbol Federasyonu (DFB) tarafından eleştirildi.

“ İlkay Gündoğan ve Mesut Özil beni ziyaret etme arzusunu dile getirdiler,” diye bağırdı Steinmeier, Berlin'deki Alman futbol yıldızları ile birlikte resmini Facebook'ta paylaştı.

“Her iki tarafın da ortaya çıkan yanlış anlamaları ortadan kaldırması önemliydi” dedi ve her iki oyuncunun da toplantı sırasında Almanya'ya sadakatlerini teyit ettiklerini ekledi.

Gelsenkirchen doğumlu Özil, "Burada büyüdüm ve ülkeme sadık kaldım."

Gündoğan, “ Almanya bugün açıkça benim ülkem ve ekibim” dedi. 

Oyuncular hasar kontrolüne

Manchester City'nin Gündoğan ve Arsenal yıldızı Özil, üç günlük İngiltere ziyareti sırasında 13 Mayıs'ta Erdoğan'la görüştükten sonra kendilerini siyasi bir fırtınanın ortasında buldular.

Birkaç Alman politikacı çifti, özellikle de Gündoğan'ın tişörtü üzerine yazdığı "cumhurbaşkanlığımla ilgili olarak", Almanya'nın siyasi hakkı tarafından hemen atlatıldığı gibi, çifti çarptı.

“Gündoğan, Erdoğan'ı cumhurbaşkanı olarak kabul ederse, Alman milli takımı için neden oynuyor?” Almanya için sağcı alternatif (AfD) politikacı Beatrix von Storch'ı tweetledi.

DFB başkanı Reinhard Grindel, çiftin Erdoğan'ın seçim kampanyasında 24 Haziran'da yeniden seçim yapılmasını istediği "manipüle edilmesine" izin verdiğini söyledi.

Her iki oyuncu da, 15 Mayıs'ta Almanya baş antrenörü Joachim Löw'in onları düşürme çağrıları görmezden geldiği için ilan edilen genişletilmiş 27 kişilik Dünya Kupası takımında seçildi.

Özil ve Gündoğan da 19 Mayıs'ta Alman Kupası finalinden önce üst düzey DFB yetkilileri ile oturdu.

Grindel, “Her ikisi de kendi eylemleriyle herhangi bir politik sinyal göndermek istemediklerini bize güvence verdi.

“ Mesut Özil ve İlkay Gündoğan'ın bizzat tahrişi ortadan kaldırmak istediğini kabul ve saygıyı hak ediyor. Grindel, oyuncularla açık ve dürüst bir değişimin DFB'de bizim için önemli olduğunu belirtti.

Özil, entegrasyon çalışmaları için 2010 yılında bir ödül kazandı ve çift milli takım direktörü Oliver Bierhoff tarafından savundu.

Bierhoff, “ Yıllardır her iki oyuncuyu tanıdım ve ulusal takım ve Almanya'daki değerlerimiz ile ne kadar özdeşleştiklerini biliyoruz ” dedi.

“Mesut ve İlkay, sadece Almanya için oynama kararlarından dolayı değil, entegrasyon için iyi elçiler olmaya devam ediyor ” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor