Alerjik Rinit ve Sinüzit Tedavisi

Alerjik Rinit ve Sinüzit Tedavisi
Alerjik Rinit ve Sinüzit Tedavisi Admin
Bu içerik 124 kez okundu.

 

Burun hem koku alma hem de solunumun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için çok önemli bir organdır. Burun deliklerinden kafa kemiğine ulaşan hava boşluklarına sinüs adı verilmektedir. Sinüsler; iç duvarları mukoza ile kaplıdır ve sağda ve solda 8 adet bulunmaktadır. Sinüsler 1 gün içerisinde yaklaşık yarım litre ile 1 litre arasında mukus üretmektedir. Bazı kişilerde sinüslerdeki anatomik bozukluklar, darbe ve travmaya bağlı şekil bozuklukları gelişebilmektedir. Bu durumda sinüslerde iltihaplanma gözlemlenmekte ve soğuk algınlığı, alerjik rinit gibi hastalıklarda semptomlarını göstermektedir.

Baş ağrısı, basınç, doluluk, burun tıkanıklığı, yüz ağrısı gibi şikayetler sinüzit olarak tanımlanmaktadır. Şikayetlerin 3 aydan fazla sürmesi ise kronik sinüzit olarak adlandırılmakta ve ilaçla tedaviye yanıt vermeyen durumlarda cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Burun ameliyatı ile iltihaplardan arındırılan sinüsler, varsa şekil bozukluklarının da düzeltilmesi işlemleri ile tedavi edilmektedir. Sinüzit tedavisi sırasında hastanın sağlık öyküsü, alerjen durumu, yaşı gibi durumlar göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır.

Sinüzit genellikle alerjik rinit problemi yaşayan hastalarda açığa çıkmaktadır. Bu hastalarda öncelikle alerji tedavisi uygulanması gerekmektedir. Alerjen maddelerin burun mukozasına ve bununla birlikte sinüslerde temas etmesi sonucunda gözlemlenen semptomlara verilen addır. Genellikle; gözlerde kaşıntı, boğazda kaşıntı, hapşırma ve burun akıntısı gibi semptomlar görülmektedir. Alerjik rinit hastanın yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olmakla birlikte tedavi edilmediği sürece asım gibi ciddi hastalıkların gelişmesine de neden olabilmektedir. Alerjik rinit tedavisinde öncelikle alerjen maddelerin uzaklaştırılması ve ilaçla tedavi uygulanmaktadır. Daha sonraki aşamalarda; aşı tedavisi, ışık tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Alerjik rinit probleminin tedavisinden sonra sinüzit şikayetlerinin devam ettiği kişilerde genellikle şekil bozukluğundan kaynaklanan semptomlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle cerrahi müdahale ile sinüslerin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Detaylı bilgi için : https://www.teomandal.com/

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında