Alaattin Çağıl; Sosyal Medya Platformlarında Yüzünüz Bir Reklam Malzemesi Olabilir

Alaattin Çağıl; Sosyal Medya Platformlarında Yüzünüz Bir Reklam Malzemesi Olabilir

Alaattin Çağıl; Sosyal Medya Platformlarında Yüzünüz Bir Reklam Malzemesi Olabilir
Alaattin Çağıl; Sosyal Medya Platformlarında Yüzünüz Bir Reklam Malzemesi Olabilir Admin
Bu içerik 2668 kez okundu.

 

Ünlü sosyal medya uzmanı Alaattin Çağıl, sosyal medya platformlarının kullanıcıların resimleri üzerindeki haklarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya platformlarına üyelik sürecinde kullanıcıların bazı konularda platformlara izin verdiğini belirten Çağıl; “Sosyal medya platformlarına üye olurken kullanıcılar olarak lisans bir izin veririz. Bu iznin temel işlevi, platformların kullanıcının oluşturduğu içerikleri izinsiz biçimde arzu ettiği gibi kullanması yönündedir. Her ne kadar Türkiye’de bu konuyla ilgili önemli hukuki düzenlemeler bulunuyor olsa da sosyal medya platformlarından yüzünüz bir reklam malzemesi olabilir.” Dedi.

Sosyal Medya Platformlarına İçeriklerimizi Arzu Ettikleri Gibi Kullanmaları Adına İzin Veriyoruz

Kullanıcıların sosyal medya platformlarına ücretsiz olarak kendi içeriklerini kullanabileceğine ilişkin bir izin verdiğini belirten Alaattin Çağıl; “Sosyal medya platformlarına içeriklerimizi arzu ettikleri gibi kullanmaları adına izin veriyoruz. Üstelik bu izin tamamen ücretsiz ve kendi rızamız aracılığıyla alınıyor. Yurt dışında birçok ünlü ve başarılı markanın bunu suiistimal ettiğine yönelik bazı örnekler yaşandı. Türkiye’de çok sık karşılaşılmasa da global ölçekte sosyal medya platformlarında kullanıcılar tarafından yayınlanan içeriklerin sponsorlu reklamlarda gösterilmesi sık karşılaşılan bir durum.” Dedi.

Yarın Profil Fotoğrafınız Bir Reklamda Yer Alabilir

Sosyal medya platformlarının kullanıcılardan aldığı açık rızayı suiistimal edebileceğine vurgu yapan Alaattin Çağıl; “Sosyal medya platformları verdiğimiz izinleri suiistimal etme potansiyeline her zaman sahip. Elbette bunu basit bir şekilde ve kullanıcıların gözüne sokarak hiçbir zaman yapmayacaktır. Bu tarz bir yaklaşım sosyal medya platformlarının çöküşüne neden olabilir. Bununla birlikte yarın profil fotoğraflarınız bir reklamda yer alabilir. Bu izni siz o sosyal medya platformlarına üye olurken veriyorsunuz.” İfadelerini kullandı.

Bu Tarz Durumlarda Haklarınızı Koruyabilirsiniz

Son olarak sosyal medya platformlarının olası suiistimallerine karşı kullanıcıların sahip olduğu bazı hukuki ve yasal haklar olduğunu da belirten Alaattin Çağıl; “Bu tarz durumlarla karşı karşıya kalmanız halinde haklarınızı koruyabilirsiniz. TCK’nın 136. maddesi sosyal medya kullanıcılarının açık rızaları ve izinleri olmadan içeriklerinin kullanılmasına ilişkin düzenlemeler içeriyor. Dolayısıyla hak kaybıyla karşı karşıya kalmanız halinde yasal olarak itirazda bulunabilir ve sorunu adli makamlara taşıyabilirsiniz.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere