Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?
Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır? Admin
Bu içerik 2619 kez okundu.

 

Gündelik hayatımızda çok sık karşılaşılan ve otomatik kapıların veya da araba kapı kilitlerinin açılma veya kapanma hareketlerini yapan aktüatörler birçok farklı endüstriyel alanda ve otomasyon sistemlerinde kullanılmaktadır.

Aktüatör Nedir? Nasıl Çalışır?

Aktüatör diğer adı ile eyleyici bir mekanizmayı ya da bir sistemi kontrol eden aynı zamanda hareket de ettiren bir tür motor olmaktadır. Genel olarak çalışma özellikleri açısından; kontrol sinyaline veya bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nokta da kumanda sinyalini aldığı vakit, mekanik bir hareket ortaya çıkarmak için kaynaktan gelen enerjiyi kullanmaktadır. Kumanda sistemine bakacak olursak, sabit duran bir mekanik, bir insan, elektronik sistem veya bir yazılım da olabilmektedir.

Aktüatörler günlük hayatımızda oldukça fazla işlev görmektedirler. Bunu her ne kadar fark etmesek de hayatımızı büyük oranda kolaylaştırmaktadırlar.

Aktüatör Kullanım Alanları

Günlük hayatımızın her alanında kullanılan aktüatör her alanda insanlığa hizmet etmektedirler. Bu anlamda hayatımızın her noktasında karşımıza çıkan aktüatörler;

 • Otomobilimizdeki elektrikli kapı kilitlerinde
 • Uçaktaki kanatçıklarda
 • Endüstriyel sektörde arıtma tesisi ve santrallerde
 • Çimento fabrikalarında
 • Bükme, çekme, haddeleme gibi şekil verme işlemlerinde
 • Otomasyon sistemlerinde
 • Elektronik sanayii de
 • Robot teknolojilerinde
 • Malzeme taşımacılığında
 • Takım tezgahlarında
 • Boya ve sprey işlemlerinde
 • Tekstil sanayii de

Kullanılmaktadır. Aktüatör bu anlamda günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmaktadır. Üretim, arıtım, tekstil, otomasyon ve daha çok farklı sektördeki işletmelerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Aktüatör Çeşitleri

1) Elektrikli Aktüatörler: Elektrik motoru aracılığı ile çalışan aktüatör çeşitleridir. Vanayı açmak için ya da kapamak için elektrik motoruna ihtiyaç duymaktadırlar. Son derece sessiz bir o kadar da verimli bir şekilde çalışmaktadırlar.

2)Pnomatik Aktüatörler: Basınçlı hava ile çalışma sağlayan aktüatörler pnomatik aktüatör olarak çeşitlenmektedir. Basınçlı havayı mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Kontrol sistemine bağımlı olarak vanaların uzaktan kontrolünü sağlamaktadırlar.

3) Hidrolik Aktüatörler: Vanayı açıp kapatmak amacı ile basınçlı sıvının çalıştırmış olduğu hidrolik sistemleri kullanmaktadır. Linear veya rotary gibi vanalarda kullanılmaktadır.

Aktüatörler genel olarak bu üç çeşidin ortak yanları vanaların manuel kullanımdan daha hızlı çalışmasına olanak sağlamaktır. Tüm aktüatörler her zaman elektrik enerjisiyle harekete geçerler.

 

Aktüatör çeşitlerini incelemek için https://smstork.com/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere