Ağırlığa bağlı ölümler de obez olmayanları etkileyebilir

Küresel bir araştırmaya göre aşırı kiloya bağlı hastalıklardan ölme riskiyle karşı karşıya kalmak için obez olarak tanımlanmak zorunda değilsiniz.

Ağırlığa bağlı ölümler de obez olmayanları etkileyebilir
Ağırlığa bağlı ölümler de obez olmayanları etkileyebilir Admin
Bu içerik 102 kez okundu.

 

2015'te aşırı kilolu olmakla ilişkilendirilen 4 milyon ölümün yaklaşık% 40'ı klinik olarak obez olarak kabul edilmedi.

Çalışma , 2 milyondan fazla çocuğu ve yetişkinleri aşırı kilolu olma ile bağlantılı sağlık sorunlarıyla karşı karşıya buldu.

Bunlara tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserler dahildir.

Bununla birlikte, artan bir yüzde vücut kitle indeksi (BMI) 30'dan az, obezite eşiğindeydi.

Bloke arterlerGörüntü telif hakkıGETTY IMAGES

Resim yazısıDamar içi yağlı tortular birikmesi kardiyovasküler hastalıklarda ortaya çıkar

New England Journal of Medicine'de yayınlanan makale, bulguların "büyüyen ve rahatsız edici bir küresel toplum sağlığı krizi" olduğunun altını çizdi.

"Kilo almayı bırakanlar, bunu kendi riski altında yapıyorlar - kardiyovasküler hastalık, şeker hastalığı, kanser ve diğer yaşamı tehdit eden durumlar için risk" diyor Dr. Christopher Murray, çalışmanın yazarı ve Sağlık Metrikleri ve Değerlendirme Enstitüsü Müdürü Washington Üniversitesi.

"Kilo verme konusundaki bu yarım yıllık Yeni Yıl kararı, kilo vermek ve gelecekteki kilo alımını önlemek için yıl boyunca taahhütler haline gelmelidir."

1980'den 2015'e kadar 35 yıllık dönemde 195 ülke ve bölgeye bakan çalışma, dünya nüfusunun% 30'unun - 2,2 milyar çocuk ve yetişkin - fazla kilolu olmasından etkileniyor olduğunu ortaya koydu.

Buna yaklaşık 108 milyon çocuk ve BMI 30'dan yüksek ve dolayısıyla tıbbi olarak obez olarak tanımlanan 600 milyondan fazla erişkin bulunmaktadır.

'Aşk şekeri'

Obezite, 1980'den beri dünyada artmakta ve 70'den fazla ülkede ikiye katlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri nüfusun yaklaşık% 13'ünde yetişkinler ve çocuklar arasında en yüksek obezite seviyesine sahiptir.

Mısır, yetişkinlerin obezite oranının yaklaşık% 35'ini buldu.

Guardian konuşan diyetisyen Dr. Sherine el Shimi tipik Mısır yönettiği "atıf yaparken Mısır'da obezite konuda geçen yılki Ruth Michaelson, Dünya Sağlık Örgütü Dr. Randa Ebu El Naga, 'zorlu fiziksel egzersiz' olmamasına bağladı Şeker sevgisi ".

Yonga tabağıGörüntü telif hakkıSCIENCE PHOTO LIBRARY

Image captionEnerji yoğun gıdalar, dünya çapındaki obezite oranlarındaki artışın ardındaki nedenlerden biridir

Raporda ayrıca, obezitenin hızının, yetişkinlerden çok çocuklarda hızla arttığını buldular.

15,3 milyon olan Çin ve 14,4 milyon ile Hindistan, en fazla obez çocuk sayısına sahipti.

Raporda, "Sorun yalnızca gelir veya servetin bir fonksiyonu değil" diyor. "Yoğun pazarlama ile birlikte, enerji yoğun gıdaların kullanılabilirliği, erişilebilirliği ve uygun fiyatlılığı arttı ... farklı nüfustaki kilo artışını açıklayabilir."

En düşük obezite oranları% 1 ile Bangladeş ve Vietnam'da idi.

Araştırmanın baş yazarı ve IHME'de Global Health'te yardımcı doçent Dr Ashkan Afshin, "Aşırı vücut ağırlığı, zamanımızın en zorlu halk sağlığı sorunlarından biridir ve her üç kişiden birini etkilemektedir" dedi.

Yazarlar yüksek VKİ prevalansını ve bunun sonuçlarını azaltmak için müdahale ihtiyacını vurguladı.

Ulusal Obezite Forumu Başkanı Tam Fry, "Dünyada, otomobil farlarında tavşan gibi yakalanan hükümetler, aşırı şişmanlık karşısında taş kırıklığına uğradı. Her geçen yıl bu gibi mega istatistikler, yönetimlerin güçsüz olduklarını teyit ederek yayınlandı. Onlardan ezilmekten kaçınmak için. "

Public Health England'daki baş beslenme uzmanı Dr Alison Tedstone, küresel obezite salgınının ele alınacağı her ülkede acil eylem gerektiğini söyledi.

"İngiltere'deki obezite ile mücadele çalışmalarımız dünya lideridir ve örneğimizi takip eden diğer ülkeleri görmek istiyoruz.

"Çocukların çoğunu yiyen gıdalardaki şekeri azaltmak için gıda endüstrisi için net kurallar belirledik ve ilerlemelerini açıkça ve şeffaf bir şekilde izleyecek ve rapor edecekler."

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması