Afrin'deki antik yer, kilise, manastır şu ana kadar Türk hava saldırısında hedef alınmadı

Türk hükümeti, 24 Mart'ta “Operasyon Zeytin Dalı” sırasında Türk savaş uçaklarının Suriye'nin Afrin bölgesine yakın olan Brad'in arkeolojik bölgesini bombaladığını iddia eden Lübnan basınında çıkan haberleri yalanladı.

Afrin'deki antik yer, kilise, manastır şu ana kadar Türk hava saldırısında hedef alınmadı
Afrin'deki antik yer, kilise, manastır şu ana kadar Türk hava saldırısında hedef alınmadı Admin
Bu içerik 325 kez okundu.

 

23 Mart'ta yayınlanan haberlerde, Türk hava saldırılarının Afrin yakınlarındaki Brad antik yerinde bulunan Julianus Kilisesi ve Brad Manastırı tarafından tahrip edildiği iddia edildi.

Yazılı açıklamada, Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy'un bildirdiğine göre, devlet kuruluşu Anadolu Ajansı'nın bildirdiğine göre, “tamamen yanlış” ifadesi yer aldı.

“Brad [antik] siteyi, Julianus Kilisesi ve Brad manastırını hedef alan hiçbir hava saldırısı şimdiye kadar Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmadı” diye ekledi.

Yetkili, Julianus Kilisesi'nin 2013 yılında silahlı gruplar tarafından yok edildiğini kolayca kanıtlayabileceğini söyledi.

Aksoy, “İddiaların aksine, operasyonun başlamasından bu yana bölgesel ve kültürel yapılara, tarihi eserlere ve arkeolojik alanlara zarar vermemek için her türlü önlem alınmıştır” dedi.

Sözcü, Türkiye'nin bu tür raporların yanlış olduğunu kanıtlamak için gerekli adımları attığını söyledi.

Türkiye, Afrin'den Halk Koruma Birlikleri (YPG) militanlarını temizlemek için 20 Ocak'ta “Zeytin Operasyonu” başlattı. 18 Mart'ta Türk silahlı kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (FSA) şehir üzerinde tam bir kontrol olduğunu açıkladı.

Türkiye, YPG'yi yasadışı Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) Suriye uzantısı olarak görüyor.

Yetkililer, 22 Mart'ta YPG ve PKK'nın yer aldığı iki ayrı durumda Türkiye'nin ve Afrin'in doğu kesiminde dört Türk askeri öldürüldü.

 

Operasyon Zeytin Şubesi Afrin antik site arkeolojik site Suriye Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Türkiye-Özbekistan maçınının hakemi belli oldu
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak
Ümit Milli Takım Arnavutluk ile İstanbul'da karşılaşacak