Afrin operasyonunun ardından Suriye'ye dönmesi beklenen 500 bin kişi

Afrin operasyonunun ardından Suriye'ye dönmesi beklenen 500 bin kişi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, yaklaşık 500 bin Suriyelinin bölgeden Halkın Koruma Birimleri (YPG) militanlarını temizlemek için askeri operasyon yürüten Afrin'in kuzeybatı kesimine geri dönmesi bekleniyor.

Afrin operasyonunun ardından Suriye'ye dönmesi beklenen 500 bin kişi
Afrin operasyonunun ardından Suriye'ye dönmesi beklenen 500 bin kişi Admin
Bu içerik 378 kez okundu.

 

"Bu operasyonun amacı, bölgedeki güvenliğin sağlanması. Zeytin Şubesi Operasyonuyla bölgede güvenlik ve istikrar sağlandığında, yeni akışlar durdurulacak ve zaten burada olanların [ülkesine] dönmeleri bekleniyor "dedi.

İlk hanım İstanbul'daki bir konferansta yaptığı konuşmada Suriyelilere insani yardımlarını artırmayı ve sahada yeni iletişim kanalları yaratmayı amaçladı.

Erdoğan ayrıca Fırat Kalkanı Operasyonuna atıfta bulundu ve bunun üzerine 140.000'den fazla Suriyeliler Jarablus'a geri döndüler.

Türkiye, Irak İslam Devleti ile Levant (İSİL) ve Suriye Kürt Demokratik Birliği Partisi (PYD) 'yi hedef alarak, kuzey Suriye'de Ağustos 2016 ile Mart 2017 arasında Fırat Kalkanı Operasyonunu Suriye'ye gerçekleştirdi.

Konferansa İstanbul Valisi Vasip Şahin'in eşi Şeyma Şahin ve Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Kızılay, Birleşmiş Milletler ve Suriye sivil toplum örgütleri de katıldı.

"Suriye'de ahlaki bir sorunla karşı karşıyayız, politik bir sorunla karşı karşıyayız. İnsanlar Suriye'de yedi yıldır evlerini, ailelerini ve sağlıklarını kaybediyor. Uluslararası kurumlar, sivil toplum örgütleri ve devletler endişe verici sorunlarla bir araya gelmelidir "dedi.

"Türkiye, birkaç yıldır yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Hükümet, STK'lar ve insanlar, bu insanlar için durumu iyileştirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Mülteciler için bu seviyedeki birleşik çabayı dünyanın herhangi bir yerinde gösteren hiçbir başka ülke yok "diye ekledi.

20 Aralıkta Türkiye'nin birliği, YPG'yi güney sınırından kaldırmak amacıyla Afrin'in kuzeybatı bölgesindeki "Operasyon Zeytin Şubesi" ni başlattı.

afrin Emine Erdoğan Operasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfalı sanatçı Halil Kendirli hayatını kaybetti
Şanlıurfalı sanatçı Halil Kendirli hayatını kaybetti
(ÖZET İZLE) Milan - Juventus maç sonucu: 1-1
(ÖZET İZLE) Milan - Juventus maç sonucu: 1-1