Adınıza benziyor musunuz? İnsanlar isimlerini şaşırtıcı doğrulukla yabancıların yüzlerine eşleşebilir

Eğer adınız Fred ise, Fred'e benziyor musunuz? Sen de - ve diğerleri de öyle düşünebilir. Yeni araştırmalar, insanların insanların adlarını yüzlerine doğru şekilde eşleştirmelerinin şansdan daha iyi olduğu ve isimlere eklediğimiz kültürel basmakalıplarla ilgisi olabileceğini buldu.

Adınıza benziyor musunuz? İnsanlar isimlerini şaşırtıcı doğrulukla yabancıların yüzlerine eşleşebilir
Adınıza benziyor musunuz? İnsanlar isimlerini şaşırtıcı doğrulukla yabancıların yüzlerine eşleşebilir Admin
Bu içerik 59 kez okundu.

 

İnsanlar insanların adlarını yüzlerine doğru şekilde eşleştirmekten daha iyi görünüyor, yeni araştırmalara işaret ediyor.

Yayınlanan çalışmada, Kişilik ve Sosyal Psikoloji Dergisi , kurşun yazar Yonat Zwebner, araştırma sırasında Kudüs İbrani Üniversitesi'nde doktora adayı ve arkadaşları İsrail ve Fransa'da katılımcıların yüzlerce içeren bir dizi deney yapılmıştır . Her denemede, katılımcılar bir fotoğraf gösterdi ve dört veya beş isimden oluşan bir listeden yüze karşılık gelen adı seçmek istedi. Her denemede, etnik köken, yaş ve diğer sosyo-ekonomik değişkenler kontrol edildiğinde bile, katılımcıların rasgele şansa (deneye bağlı olarak yüzde 20 veya yüzde 25 doğru yüzdendir) göre yüzü ismiyle eşleştirmesinde anlamlı derecede daha iyi (yüzde 25 ila yüzde 40 doğru) vardı.

Araştırmacılar, etkiyi teorik olarak belirlemek, etkinin kültüre özgü olduğunu düşündükleri için isimlerle bağlantılı kültürel kalıplaşmış kalıplardan kaynaklanıyor olabilir. Fransa ve İsrail'deki öğrencilerle yapılan bir deneyde, katılımcılara Fransız ve İsrail yüzleri ve isimleri karışımı verildi. Fransız öğrenciler, yalnızca Fransız isimleri ve yüzleri eşleştirmede tesadüf şansından daha iyi ve İsrailli öğrenciler sadece İbranice isimleri ve İsrail yüzlerini eşleştirmede daha başarılıydı.

Başka bir deneyde araştırmacılar, öğrenme algoritması kullanarak adları yüzlerle eşleştirmek için bir bilgisayar eğitti. 94.000'in üzerinde yüz görüntüsünü içeren bu deneyde, bilgisayar rasgele şansa (yüzde 50 doğruluktan) daha başarılı olma olasılığı daha yüksek (yüzde 54 - 64).

Zwebner'e göre, adın yüzündeki bu tezahürü, bilinçaltında görünüşlerini kültürel normlara ve isimleriyle bağlantılı ipuçlarına uyacak şekilde değiştirerek yüz gösteriyor olabilir.

Zwebner, "Başkalarının basmakalıp beklentilerinin bazen biz olduğumuzu etkilediği etnik köken ve cinsiyet gibi diğer kalıplaşmış türden böyle bir süreci biliyoruz" dedi. "Önceki araştırmalar, kişilerin nasıl görünmesi gerektiğini de içeren, isimlere bağlı kültürel basmakalıp kalıplar bulunduğunu gösterdi: Örneğin, Bob adlı bir kişinin Tim adlı bir kişiden daha yuvarlak bir yüze sahip olduğunu hayal etme olasılığı daha yüksek.Bu stereotiplerin, Zaman, insanların yüz görünümünü etkiler. "

Bu, saç stili gibi birey tarafından kontrol edilebilen yüz alanlarının efekti üretmek için yeterli olduğunu gösteren bir deney bulgusu ile desteklendi.

"Bu bulgular, yüz ifadesinin, belirli bir ismi taşıyan bir kişinin nasıl görünmesi gerektiğini gösteren toplumsal beklentileri temsil ettiğini ortaya koyuyor ve bu sayede bir sosyal etiket yüz görünümünü etkileyebilir" diyor İbranice'den ortak yazar Ruth Mayo Kudüs Üniversitesi. "Cinsiyet, etnisite ve sosyo-ekonomik statü ile değil, başkalarının bize adını veren basit seçimle doğduğumuz andan itibaren toplumsal yapılanmaya tabi tutulduk" dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Kadir Mısıroğlu' açıklaması
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan 'Kadir Mısıroğlu' açıklaması
Ziraat Türkiye Kupası Finali Nerede Oynanacak?
Ziraat Türkiye Kupası Finali Nerede Oynanacak?