Adet Kanaması

Adet Kanaması
Adet Kanaması Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Adet kanaması, sağlıklı kadınlarda her ay belirli gün aralıkları olan bir dönemdir. 2-7 gün arasında sürmesi normaldir. Genç kızlarda, ergenliğe giriş döneminde bir iki yıl düzensiz olması normaldir. İlerleyen dönemlerde adet kanaması düzensizliği kendiliğinden düzelecektir.
Adet kanaması, her ay rahim iç tabakasının kalınlaşması ve dökülmesi sonucu meydana gelir. Rahim iç tabakası, her ay yumurtlama döneminden sonra olası bir gebeliğe hazırlanmak için kalınlaşır. Ancak sperm ve yumurta hücresi döllenmezse kalınlaşan bu adet kanaması bir miktar kanla beraber dökülmektedir. Adet kanaması pis kanın vücuttan çıkması değildir. Adet kanamasının düzensiz olması durumunda mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu Nedir?

Sağlıklı bir kadın, her ay bir defa yumurta üretmektedir. Yumurtlama bozukluğuna yol açan en yaygın sorun ise polikistik over sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısırlık ya da adet düzensizliği şikayeti ile bir uzmana başvuran kadınların ultrason muayenesinde yumurtalıklarda çok sayıda kistin yan yana dizilmiş olduğu görülür. Bu kistler, aslında olgunlaşmaya çalışan yumurtalardır. Bunun dışında polikistik over sendromunun sebep olduğu belirtiler ise:
• Ayrıca adet düzensizliğiyle birlikte seyreden aşırı tüylenme,
• Ciltte sivilcelenme,
• Saçların normalden daha yoğun olarak dökülmesi,
• Kısırlık,
• Kalp-damar hastalıkları riski,
• Adet kanamasında düzensizlik olarak sayılabilir.
Polikistik over sendromuna sahip kadınlarda; kalp ve damar hastalıkları, rahim kanseri, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve şeker hastalığı riski artar. Polikistik Over Sendromunun tedavisinin uzun vadede cevap verdiği unutulmamalıdır. Genellikle çocuk sahibi olmak istemeyen kadınlar için doğum kontrol hapları polikistik over sendromunda kullanılmaktadır. Adet kanaması ve polikistik over sendromu hakkında daha fazla bilgi ve sorular için http://tupbebekkonya.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan daha derin askeri bağlar vaat ediyor
Kıbrıs, İsrail ve Yunanistan daha derin askeri bağlar vaat ediyor
Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı
Yunanistan'ın borçlarını azaltmasıyla İtalyan bonoları geri adım attı