ABD'li papaz Andrew Brunson, Türk mahkemesine çıkmaya hazırlanıyor

Anadolu Ajansı'nın 26 Mart'ta bildirdiğine göre, tutuklanan Amerikalı papaz Andrew Brunson'un 16 Nisan'da Ege Bölgesi'nde başlayacağı bildirildi.

ABD'li papaz Andrew Brunson, Türk mahkemesine çıkmaya hazırlanıyor
ABD'li papaz Andrew Brunson, Türk mahkemesine çıkmaya hazırlanıyor Admin
Bu içerik 285 kez okundu.

 

Brunson, 9 Aralık 2016 tarihinde ilde tutuklandı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir buçuk yıl süren bir soruşturma sonrasında hazırlanan iddianame, 16 Mart'ta ildeki İkinci Yüksek Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede, Brunson 'un, 2016 başarısız darbe girişimi ve yasadışı Kürdistan İşçi Partisi (PKK)' nin orkestrasyonunu yaptığı düşünülen Fethullahist Terör Örgütü'ne (FETÖ) bağlı olmakla suçlanıyor.

Savcılar, “siyasi veya askeri casusluk” için 20 yıla kadar aradıkları sırada “terör örgütü adına üye olmaksızın suç işlemek” suçlusu için 15 yıl hapis istemektedir.

İddianamede Brunson'un Kürtleri Hıristiyanlığa dönüştürme ve onlar için bir Kürt devleti kurmayı amaçladığı iddia ediliyor.

“Kilisenin yöneticilerinin ve rahiplerinin bir kısmının misyoner operasyonunun kisvesi altında dernekler kurarak ülkemizde kök salmaya çalıştığı anlaşıldı. İddianamede, ülkemizi birkaç parçaya bölmek ve FETÖ terör örgütünün yönetimine küçük bir rol vermek amaçlandı.

 

andrew brunson FETÖ İzmir Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Wayne Williams Kimdir?
Wayne Williams Kimdir?
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki