AB’de bölücü dil aşırılığın yükselmesine yardımcı oluyor

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Nisan'da New York'ta yaptığı açıklamada, bazı Avrupalı ​​politikacılar tarafından kullanılan "bölünmüş dil" in Batı Avrupa'daki aşırılığın yükselmesine yardımcı olan "çok tehlikeli bir oyun" olduğunu söyledi.

AB’de bölücü dil aşırılığın yükselmesine yardımcı oluyor
AB’de bölücü dil aşırılığın yükselmesine yardımcı oluyor Admin
Bu içerik 214 kez okundu.

 

“Biz, karar vericiler ve politikacılar, önemli sorumluluklara sahibiz. Batı Avrupa'da aşırılıkçılığın artmasının nedenlerinden biri, özellikle de bazı politikacıların kullandıkları bölünmüş dildir. ”Dedi. Türkiye'nin en üst düzey diplomatı, BM Güvenlik Konseyi'nin barışı inşa etme ve sürdürme konusundaki üst düzey toplantısında söyledi.

“Bu yaklaşım insanları etnik ve dini hatlara ayırıyor. Bu çok tehlikeli bir oyun ”dedi.

Siyasetçilere kalıplaşmış düşüncelerden kaçınmaları için baskı yapmak, herkesin dünyaya olumlu ve birleştirici mesajlar iletmesi gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, dünya çapındaki gençlerin radikal, aşırıcı ve terörist ideolojileri hedef aldığını söyledi.

“ISIL (Irak İslam Devleti ve Levant), El Kaide, PKK (Kürdistan İşçi Partisi), YPG (Halk Koruma Birlikleri) ve FETÖ (Fethullahist Terör Örgütü) gibi terör örgütleri kadınları, çocukları ve gençleri işe almaya devam ediyor. Bunu durdurmalıyız. İhtiyacımız olan şey bütünsel bir yaklaşımdır, ”diyerek, radikalleşme ve şiddet yanlısı aşırılığın belirli bir din, inanç veya toplumla sınırlı olmadığını belirtti.

“Bu bizim ortak mücadelemiz ve birlikte yüzleşmemiz gerekiyor. Güvenlik Konseyi Kararı 2250, gençliğin [barış ve güvenliğe katkıda bulunmadaki önemli rolünün bir kanıtıdır ve benimsenecek yeni karar daha fazla rehberlik sağlamalıdır ”dedi.

“Aynı zamanda [BM] Medeniyetler İttifakı [UNAOC] gibi mevcut mekanizmaların potansiyelini de kullanabiliriz ve İspanya ve Türkiye bu girişime yeniden enerji vermeye çalışıyor ve buna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Ulusal, bölgesel ve küresel önlemler arasında etkileşim kurmamız gerekiyor. Dünyanın bir yerinde iyi uygulamalar ve dersler dünya çapında kullanılabilir. Bu yüzden BM'nin üye devletleri destekleme yeteneklerini genişletmeliyiz ve gençliği güçlendirmeye yönelik tüm çabalara katkıda bulunmaya devam edeceğiz ”dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, genç nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak “kişiye özel hükümet yapıları ve politikaları” geliştirdiğini ve toplam nüfusun yarısına tekabül ettiğini ve bunun yanı sıra yaklaşık bir milyon Suriyeli gencin sınırlarına ev sahipliği yaptığını kaydetti.

Ayrıca, genç nüfusa yönelik yaş sınırının, politikaya katılmalarına ve karar alma süreçlerine katılmalarına yardımcı olmak için indirildiğini söyledi.

“Rol modelleri, sosyal entegrasyon ve rehabilitasyon programlarını destekliyoruz. Eğitim aynı zamanda kilit bir faktördür ve hiç kimseyi geride bırakmaz ve herkese eşit fırsatlar sunarız. Aynı zamanda, farklı geçmişlerden gelen gençler arasında diyaloğu teşvik ediyoruz ”dedi. Tüm çabaların sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için yapıldığını da sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, BM Genel Kurulu'na, BM'nin barışı tesis etme ve sürdürme çabalarına olan katkıları ve yaklaşımı üzerine 22 Nisan'da New York'a geldi. Aynı zamanda BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya gelerek, toplantı yerlerinde muadilleriyle ikili görüşmeler gerçekleştirecek ve Türk ve ABD medya kuruluşlarıyla konuşacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
TİAB'dan TFF Başkanı Nihat Özdemir'e ziyaret
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu
Yeni Malatyaspor'un muhtemel rakipleri belli oldu