ABD yaptırımlarına rağmen Türk savunma sanayisi gelişmeye devam edecek

Türkiye tam bağımsız savunma sanayii ile Türkiye karşı ABD yaptırımlar yerli sanayinin daha da geliştirilmesi için bir işaret fişeği uyarı olacak kazanmaya kararlı olduğunu, Türk Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) baş İsmail Demir 15 Aralık söyledi.

ABD yaptırımlarına rağmen Türk savunma sanayisi gelişmeye devam edecek
ABD yaptırımlarına rağmen Türk savunma sanayisi gelişmeye devam edecek Admin
Bu içerik 7238 kez okundu.

 

Yerli sanayinin gelişimi belki daha da hızlı devam edecek. Parlamentodaki bütçe tartışmaları sonrasında gazetecilere verdiği demeçte, bir anlamda, bu [yaptırımlar] bir alevlenme ve uyarı olacaktır. "

Kararın Türkiye'nin “ilişkilerini” fazla etkilemeyeceğini söyleyen Demir, ülkenin “kendi ortamında” çözüm bulacağını kaydetti.

Türkiye'nin NATO üyeliğinin altını çizen Demir, Ankara'nın ABD ile pek çok alanda ilişkileri olduğunu söyledi. Her iki tarafın da bu ilişkileri sürdürmeyi hedeflediğini sözlerine ekledi.

ABD yaptırımları arasında tüm ABD ihracat lisanslarına ve SSB'ye verilen yetkilere bir yasaklama ve Demir ve diğer SSB görevlilerine yönelik varlık dondurma ve vize kısıtlamaları yer alıyor.

Yaptırımların açıklanmasının ardından Demir, “Yurt dışında kendime veya kurumlarımıza yönelik alınan hiçbir karar benim veya ekibimin duruşunu değiştirmez” dedi. Yaptırımların Türk savunma sanayisine hiçbir şekilde engel olamayacağını da sözlerine ekledi.

Demir, 14 Aralık'ta HaberTürk'e verdiği demeçte, Ankara'nın bu çerçevede ABD'nin böyle bir yaptırım kararı beklediğini ve bunun "sürpriz olmadığını" söyledi.

“Türkiye'nin savunma sanayiinde somut bir etki olacağını düşünmüyorum. Çünkü zaten kısıtlamalar altındayız ”dedi.

“Endişelenmiyoruz ve halkın da endişelenmesine gerek yok” dedi ve bu hamlenin Türkiye'nin savunma sanayiini daha da güçlendireceğini ekledi.

Açıklamada Türkiye Savunma Bakanlığı'nın mevcut lojistik ve tedarik süreçlerinin yaptırımlardan etkileneceğine dair herhangi bir ifade bulunmadığını söyledi. Silahlı veya silahsız hava araçlarının yerli üretiminin ABD yaptırımlarından etkilenip etkilenmeyeceği sorulan Demir, "Herhangi bir aksaklık olmayacak" dedi.

Nisan 2017'de, ABD'den bir hava savunma sistemi satın almaya yönelik uzun süreli çabalarının sonuçsuz kalmasının ardından Türkiye, S-400 kalkanını almak için Rusya ile bir sözleşme imzaladı . ABD'li yetkililer, NATO sistemleriyle uyumsuz olacaklarını ve yeni nesil F-35 jetlerini olası Rus hilelerine maruz bırakacaklarını iddia ederek konuşlandırılmalarına karşı olduklarını dile getirdiler. Ancak Türkiye, S-400'ün NATO sistemlerine entegre edilmeyeceğini ve ittifak veya silahlanmaları için herhangi bir tehdit oluşturmayacağını vurguladı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere