ABD Senatörü: Türkiye, ABD F-35 jetleriyle Rus S-400 arasında seçim yapmalı

Demokratik Senatör Chris Van Hollen, Kongre’nin yakın tarihli bir röportajında ​​Kathimerini’ye, Türkiye’nin ABD’den sipariş ettiği Lockheed Martin F-35 savaş uçağı veya Rus S-400 füze sisteminin satın alınması arasında seçim yapması gerektiğini söyledi.

ABD Senatörü: Türkiye, ABD F-35 jetleriyle Rus S-400 arasında seçim yapmalı
ABD Senatörü: Türkiye, ABD F-35 jetleriyle Rus S-400 arasında seçim yapmalı Admin
Bu içerik 493 kez okundu.

 

Van Hollen, Moskova’dan silah satın alan hükümetleri cezalandıran Amerika’nın Yaptırımlar Yasasıyla Düşülenlere Karşı Çarpma Yasası’nın (CAATSA), Ağustos 2018’deki Rus sistemlerini satın alması durumunda, Türkiye'nin ABD yaptırımlarına maruz kalabileceği konusunda uyardı.

“F-35'lerin Türkiye'ye satışına karşı olmadığım konusunda net olmak istiyorum. Sahip olduğum en büyük sorun, Türkiye'nin bir NATO müttefiki olması ve Rus S-400 sisteminin alımına devam etmeyi planladıklarını söylüyorlar ”dedi. “Türkler Rus hava savunma sistemini satın alma planlarını takip ederse, F-35 satışlarına karşıyım. Bunun nedeni, F-35'lerin güvenliğini ve potansiyel olarak diğer tüm NATO uçaklarının güvenliğini tehlikeye atacak olmasıdır. ”

“Bana göre Türkiye çok basit bir seçeneğe sahip. F-35'leri satın alabilirler veya S-400'ü satın alabilirler. Ama ikisine de sahip olamazlar ”dedi.

Senatör ayrıca, bazı silahlı silahların Yunanistan'a satışını kolaylaştırmak için çaba sarf edildiğini ve Yunan-ABD ilişkileri hakkında yorumda bulunulduğunda, iki ülkenin geçen birkaç yıl içinde işbirliğini güçlendirdiğini söyledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Wayne Williams Kimdir?
Wayne Williams Kimdir?
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki