ABD Dışişleri, Rusya bayrağının doğrusunu yeni 'öğrendi'

ABD Dışişleri, Rusya bayrağının doğrusunu yeni 'öğrendi'

ABD Dışişleri, Rusya bayrağının doğrusunu yeni 'öğrendi'
ABD Dışişleri, Rusya bayrağının doğrusunu yeni 'öğrendi' Admin
Bu içerik 300 kez okundu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD’li mevkidaşı John Kerry’nin dün İsviçre’nin Zürih kentinde yaptığı görüşme öncesi ‘bayrak krizi’ çıktı. Rus bayrağının ters asıldığını fark eden bir kameraman, ABD’li yetkililerin yüzünü kızarttı.

 

Sergey Lavrov - John Kerry

© SPUTNİK

Kerry'den Lavrov'a: Mesafeyi daraltalım

Kerry’nin halkla ilişkilerden sorumlu yardımcısı Glen Johnson, görüşme öncesi basın mensuplarını salona aldı. Ancak Rus bayrağında tuhaflık olduğunu fark eden bir kameraman Johnson’ı bulup “Hey Glen! Rus bayrağını ters asılmış. Renkler yanlış tarafta” dedi. Johnson da “Ne? Ciddi misin? (Argo bir ifade kullanarak) Dalga geçmiyorsun değil mi?” diye sordu. Kameramanın “Dalga geçmiyorum” demesi üzerine ise ‘işin doğrusunu’ öğrenmeye çalışan Johnson “Yani beyaz kısmın en üste mi gelmesi lazım?” sorusunu yöneltti.

 

Rusya bayrağı 3 renkten oluşuyor. Bayrakta beyaz en üstte, mavi ortada, kırmızı da altta yer alıyor.

 

Rus güreşçi Roman Vlasov

© AP PHOTO/ JOHN LOCHER

ABD, Sovyetler Birliği'nin dağıldığını 'unuttu'

2009'DA İLİŞKİLERE 'AŞIRI YÜKLEME' YAPILMIŞTI

 

Öte yandan 2009’daki Rusya- ABD Dışişleri görüşmesinde de kelime hatası baş göstermişti. Dönemin dışişleri bakanı Hillary Clinton heyeti, Lavrov’a üzerinde ‘peregruzka’ (yeniden başlamak) yazdıklarını sandıkları bir hediye vermişti. Ancak hediyenin üzerinde ‘aşırı yükleme’ anlamına gelen ‘perezagruzka’ kelimesi yazıyordu. Lavrov da bunu fark edince kahkahalarını bastıramamış ve “Yanlış anlamışsınız” demişti.

FİLİPİNLER BAYRAĞI DA TERSTİ

Bu arada ABD Başkanı Barack Obama ve Filipinler Devlet Başkanı 3. Benigno Aquino’nun 2010’daki Güneydoğu Asya Ulusları Birliği temasları kapsamında yaptığı görüşmede de Filipinler bayrağı ters asılmıştı. 

ABD Barack Obama Benigno Aquino Filipinler Glen Johnson Güneydoğu Asya Ulusları Birliği Hillary Clinton John Kerry Rusya Sergey Lavrov
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Fenerbahçe Galatasaray Maç özeti 1 3
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var