AB yaptırımları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumunu değiştirmeyecek

AB yaptırımları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumunu değiştirmeyecek

Ülke dışişleri bakanı 14 Aralık'ta yaptığı açıklamada , AB'den gelecek hiçbir yaptırımın Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki haklar konusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini söyledi.

AB yaptırımları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumunu değiştirmeyecek
AB yaptırımları Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki konumunu değiştirmeyecek Admin
Bu içerik 14913 kez okundu.

 

Meclisteki 2021 bütçe tartışmalarında milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada Mevlüt Çavuşoğlu, "Sırf yaptırımlar gelecek diye veya AB bizi eleştirecek diye Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızdan vazgeçmemiz mümkün değil." Dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin aktif dış politikasını şöyle anlattı: "Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kafkasya veya Afganistan'da kimse Türkiye'ye karşı gelemezse, bu onun aktif dış politikasından gelir."

Türkiye, dış politikasında diyaloğun arkasında durmaya devam edeceğini söyledi.

"Ülkemizin çıkarlarını korumak için çalıştık, ama aynı zamanda her zaman sahada barış ve adaleti sağladık." Dedi.

Doğu Akdeniz'in en uzun kıta kıyı şeridine sahip olan Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetiminin deniz sınırı iddialarını reddederek, bu aşırı iddiaların hem Türkiye'nin hem de Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarını ihlal ettiğini vurguladı.

Ankara, son aylarda Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarını araştırmak için tatbikat gemileri gönderdi ve hem bölgede hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kendi haklarını iddia etti.

Türk liderler, Ankara'nın bölgedeki çözülmemiş tüm sorunların uluslararası hukuk, iyi komşuluk ilişkileri, diyalog ve müzakere yoluyla çözülmesinden yana olduğunu defalarca vurguladılar.

Yunanistan deniz uyarılarını kullanıyor: Türk savunma bakanı

Türkiye'nin savunma bakanı 14 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın iyi komşuluk ilişkilerine meydan okuyarak Navtex deniz uyarıları sistemini istismar ettiğini söyledi. 

“Bu konu komşumuz tarafından son derece istismar ediliyor. Üç ayda düzinelerce Navtex duyuruldu. Sadece ikisi kullanıldı, diğerleri kullanılmadı. Bu tacizdir. Hulusi Akar bir video konferansında üst düzey komutanlara verdiği demeçte, bu, iyi komşuluk ilişkilerine son derece aykırıdır.

Bir Navtex veya Navigasyonel Teleks, gemilerin diğer gemileri bir alandaki varlıkları ve diğer bilgiler hakkında bilgilendirmesine olanak tanıyan bir denizcilik iletişim sistemidir.

Ege ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerle ilgili olarak Akar, Türkiye'nin sorunlara siyasi çözümler bulmanın yanı sıra iyi komşuluk ilişkileri ve diyalogdan yana olduğunu yineledi.

İyi komşuluk ilişkilerinden yana olmanın yanlış anlaşılmaması gerektiğinin altını çizen Akar, bunun taviz vermek anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi. Türkiye, Ege ve Doğu Akdeniz'de haklarını savunmaya devam edecek.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere