AB, Türkiye'ye yönelik iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor, diyaloğa şans veriyor

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel, 2 Ekim'in başlarında, bloğun Türkiye'ye yönelik iki yönlü bir strateji benimsemeyi kabul ettiğini ve yapıcı siyasi diyaloğa bir şans vermek istediğini söyledi, ancak durum böyle değilse tüm seçeneklerin masada olduğu konusunda uyardı.

AB, Türkiye'ye yönelik iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor, diyaloğa şans veriyor
AB, Türkiye'ye yönelik iki yönlü bir yaklaşım benimsiyor, diyaloğa şans veriyor Admin
Bu içerik 7498 kez okundu.

 

AB liderlerinin zirvesinin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Michel, toplantıdaki ana tartışmaların Doğu Akdeniz ve AB-Türkiye ilişkilerindeki mevcut duruma ve Belarus'a yaptırımlara odaklandığını söyledi.   

AB paktının ortak çıkarlara dayalı siyasi diyaloğu teşvik ettiğini söyleyen Erdoğan, AB'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimine tam destek sunduğunu ve bloğun Ankara'dan olumlu adımlar atmasını beklediğini kaydetti.

Michel'e göre, AB Türkiye ile tek taraflı adım atmamayı beklediği olumlu bir gündeme sahip olmayı tercih ediyor. O, Avrupa Anlaşmada ayrıca BM gözetiminde Atina ile Ankara ve Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlatılması arasında bir diyalog kurulmasına yönelik çabalara destek verdiğini söyledi

, olay katılan liderler Doğu Akdeniz'de çözülmesine anlaşmazlıklarda çok taraflı bir konferansa kuran önerdi belirten Ayrıca, AB Konseyi'nin gelişmeleri izleyeceğini ve konuyu Aralık ayında yeniden değerlendireceğini kaydetti.

AB Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen de basın toplantısında yaptığı konuşmada, Avrupa paktının Türkiye ile olumlu bir gündem temelinde işbirliği çağrısında bulunduğunu söyledi, ancak AB'nin Yunanistan ve Kıbrıs Rumlarını desteklediğini yineledi.  

Atina ile Ankara arasında güvenilir bir diyaloğun başlamasını memnuniyetle karşılamakla birlikte, AB'nin Ankara'nın Kıbrıs Rum yönetimine karşı tanımadığı tavrından pişmanlık duyduğunu kaydetti.

Von der Leyen, Türkiye'nin tek taraflı adımlar atması durumunda AB'nin tüm araçları ve seçenekleri kullanacağı konusunda uyardı, ancak olumlu ilişkilerin her iki tarafa da fayda sağlayacağı için pakt bunu tercih etmedi.

Gümrük Birliği'nin güncellenmesi, ticari ilişkilerin geliştirilmesi ve göç konusunda işbirliğinin özellikle COVID-19 salgınının uluslararası ticarete ağır bir darbe vurduğu bir dönemde hem Türkiye hem de AB'nin gündeminde olması gerektiğini kaydetti.  

AB'nin zirveye ilişkin yaptığı açıklamaya göre, AB dış politika sorumlusu Josep Borrell'den deniz yetki alanları, güvenlik, enerji, göç ve ekonomik işbirliği gibi birçok konunun tartışılacağı çok taraflı bir Doğu Akdeniz konferansı düzenlemesi istendi. Katılımcılar, format ve tarih konusunda henüz görüşülmedi.

Doğu Akdeniz anlaşmazlığı

Yunanistan Türkiye'nin enerji araştırmalarına itiraz ettiği için Doğu Akdeniz'de gerginlikler haftalardır artıyor.

Akdeniz'in en uzun kıyı şeridine sahip ülke olan Türkiye, kıta sahanlığında enerji aramak için sondaj gemileri göndererek hem bölgede hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde kendi haklarını iddia etti.

Gerilimi azaltmak için Ankara, bölge kaynaklarının adil paylaşımını sağlamak için diyalog ve müzakereler yapılması çağrısında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere