70 yıl sonra iki Kıbrıslı İkinci Dünya Savaşı gazisi yeniden birleşti

Savaşta birlikte savaşan bir Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk olan iki Dünya Savaşı gazisi, 70 yıl sonra Lefkoşa'da bir kez daha bir araya geldi.

70 yıl sonra iki Kıbrıslı İkinci Dünya Savaşı gazisi yeniden birleşti
70 yıl sonra iki Kıbrıslı İkinci Dünya Savaşı gazisi yeniden birleşti Admin
Bu içerik 582 kez okundu.

 

1946-1948 arasında, İkinci Dünya Savaşı'nın bitiminden sonra, Agios Fotios'tan 92 yaşındaki Menelaos Kouzoupis ve Falia'dan 95 yaşındaki Kemal Salih, adaya döndü ve birbirini izledi.

İkisi de köylerinden sadece üç kilometre uzakta olan Baf'tan geldi ve karşılıklı tanışıklıklar yardımı ile yeniden bir araya geldiler.

Toplantıda, geçenlerde Lefkoşa'da iki kişi, savaşın en canlı hatıralarını paylaşarak, 29 Haziran 1944'te, Choulou, Paphos ilçesinde yer aldıkları günü bile hatırladılar. Kouzoupis, kayıt yaptırdığı sırada hatırladığı 

17 yaşındaydı. hem onun dedesiyle hem de o zaman adayı yöneten İngilizler ile ilgili yaşını yalanlayın, aksi takdirde savaşa katılmasına izin verilmeyecekti.

Kıbrıs Rum Kesimi, aynı çadırda uyuyan Polemidia önyükleme kampındaki eğitim günlerinde uyuyaklanan iki kişiyi de hatırladı; burada Suriye'ye, daha sonra Gazze'ye ve İtalya'ya doğru yola çıktılar.

“İtalya çok geniş bir yerdi,” diye hatırladı Salih.

İki savaş veti, Kıbrıs sorununun çözümü konusunda özellikle iyimser görünmedi.

Bununla birlikte, her ikisi de, her iki toplumdan insanların, bir çözüme ulaşılabildiğinde tekrar birlikte yaşayabileceklerini söylediler.

Kouzoupis, “Yabancı etkinin bizi birbirimize karşı savaştığına inanıyorum, hiçbir anlaşmazlığımız olmadı, Kıbrıslı Türkler olan Kıbrıslı Rumlar, biz gayet iyi yaşadık” dedi.

“Bu doğru,” diye ekledi Salih, Kıbrıslıların İngilizlerin resim dışında kalması durumunda yöneteceklerini söyledi.

Her iki toplumdan ve farklı etnik kökenden yaklaşık 30 bin Kıbrıslı, denizaşırı ülkelerde yaşayan binlerce kişi de dahil olmak üzere savaşa katıldı. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Selanik Yahudi Müzesi yeni kanadı başlattı
Selanik Yahudi Müzesi yeni kanadı başlattı
Galiçya filmi Selanik Film Festivali'nde birincilik ödülü kazandı
Galiçya filmi Selanik Film Festivali'nde birincilik ödülü kazandı